“Božji čovjek, branitelj ljudskih prava i čovjek molitve”
Sveti Ivan Pavao II.[1]
Iz 61, 1-3; Ps 16 (15), 1-2 i 5.7-8.11; 1 Kor 9, 16-19.22-23; Mt 16,13-189;
Draga braćo i sestre,
u povijesti Katoličke Crkve na katedri rimskih biskupa od sv. Petra do pape Franje, izmijenilo se 266 papa.[2] Najduže je „vladao“ Galilejac iz Bethsaide sv. Petar apostol[3], potom Talijan iz Senigalije blaženi Pio IX.[4] Poljak, sv. Ivan Pavao II. iz mjesta Wadovice, zauzima treće mjesto po dužini službe rimskoga prvosvećenika. Izabran 16. listopada 1978., svečano je započeo vršiti papinsku službu 22. istoga mjeseca. Živio je 84 godine, deset mjeseci i petnaest dana. Crkvom je upravljao 26 godina, pet mjeseci i sedamnaest dana. Preminuo je 2. travnja 2005. Blaženim ga je proglasio njegov nasljednik Benedikt XVI., 1. svibnja 2011., a svetim papa Franjo, 27. travnja 2014.
“Božji čovjek, branitelj ljudskih prava i čovjek molitve”, ovim je riječima dugogodišnji bliski suradnik sv. Ivana Pavla II. kardinal Giovanni Battista Re orisao ljudski, duhovni i intelektualni profil sv. Ivana Pavla II., u prigodi 45. obljetnice njegova izbora za papu.[5]
1. Božji čovjek
U svome djelovanju sveti Ivan Pavao II. papa, bio je nadahnut nepokolebljivom vjerom. U prvome redu on je bio čovjek Božji. Prva i temeljna oznaka njegova pontifikata je duboko vjernička. “Ti si Krist – Pomazanik, Sin Boga živoga”(Mt, 16,16), rekao je u nastupnoj propovijedi. “Da, braćo i sinovi i kćeri, ove riječi prije svega. Njihov sadržaj otkriva našim očima otajstvo živoga Boga, tajnu kojoj nas je približio Sin. Nitko, zapravo, nije doveo živoga Boga tako blizu čovjeku i objavio ga, kao što je on to sam jedini učinio. U našem poznavanju Boga, u našem putovanju prema Bogu, sasvim smo povezani sa snagom ovih riječi: “Onaj koji vidi mene, vidi Oca.” On koji je beskonačan, nedokučiv, neopisiv, približio nam se u Isusu Kristu, jedinorođenom Sinu, rođenom od Marije Djevice u betlehemskoj štali.”[6]
Svenjegovo djelovanje imalo je u središtu težnju i cilj da čovjeka približi Bogu i da se Bog kao glavni protagonist vrati u ovaj svijet. Borio se za Božja prava u ovome svijetu. Želio je i cijelim svojim bićem težio da se u ovome svijetu nađe mjesto za Boga. To je snažno izrazio na početku svoga pontifikata na trgu sv. Petra, 22. listopada 1978.: “Non abbiate paura! Aprite, anzi spalancate le porte a Cristo” (“Ne bojte se! Otvorite, štoviše, širom otvorite vrata Kristu!”). Nastavio je istim zanosom i snažnim glasom: “Neka se njegovoj spasonosnoj snazi otvore državne granice, ekonomski i politički sustavi, široka polja kulture, uljudbe i razvoja. Ne bojte se! Krist zna “što je u čovjeku”. Samo on to zna! Tako često danas čovjek ne zna što je u njemu, u dubinama njegova uma i srca. Tako je često nesiguran o značenju života na ovoj zemlji. Salijeće ga sumnja, koja se pretvara u beznađe. Stoga od vas tražim, molim vas ponizno i s povjerenjem, dopustite Kristu da govori čovjeku. Samo on ima riječi života, da, vječnoga života.
Upravo danas cijela Crkva slavi Svjetski misijski dan; to jest kada moli, razmatra i djeluje da bi Kristove riječi života mogle dosegnuti sve ljude i da ih oni prime kao poruke nade, spasenja i potpunog oslobođenja.”[7]
Ove riječi očitovale su apostolsku tjeskobu koja ga je odvela širom svijeta, u susret narodima svih kultura, svih rasa, naviještati i propovijedati da samo u Bogu, koji je postao blizak ljudima u Kristu, čovječanstvo može pronaći istinsko spasenje. Tu je istinu naviještao snažno, hrabro i neumorno. Ni atentat, dva ispaljena metka u njega na trgu sv. Petra 13. svibnja 1981. nisu ga mogli zaustaviti. Njegov dugi pontifikat obilježen je snažnim buđenjem i interesom za vjeru. U sekulariziranome društvu pomogao je kršćanima da se oslobode lažnoga osjećaja kompleksa manje vrijednosti naspram dominantne sekularističke i laicističke kulture. Pomogao im je da se ne boje javno svjedočiti svoju vjeru i nazivati se kršćanima. Njegov poziv na povratak Bogu, upućen društvu tzv. Zapadnoga civilizacijskog kruga, bio je neumoran, snažan i neprestan! Naglašavao je, govorio je, muškarcima i ženama, svima! da se ljudski obzori ne mogu ograničiti na ovu zemlju.
“Čovjek u dubini savjesti otkriva zakon koji on sâm sebi ne daje, ali kojemu se mora pokoravati i čiji glas – pozivajući ga da ljubi i čini dobro, a izbjegava zlo – kad zatreba, odzvanja u ušima srca: ovo čini, ovo izbjegavaj.” Savjest je najskrovitija jezgra i svetište čovjeka, u kojem je on sâm s Bogom, čiji mu glas odjekuje u nutrini.[8] Čvrsto je vjerovao i neumorno poticao da se svijet može obnoviti snagom Kristove poruke.[9]
U životu Ivana Pavla II. nije bilo rascjepa između onoga što je mislio i onoga što je govorio, između onoga što je vjerovao i onoga što je bio. U njemu je bilo jedinstvo vjere i života.
2. Branitelj ljudskih prava
“Što je čovjek da ga se spominješ, sin čovječji te ga pohađaš?” (Ps 8,6). U središtu naučavanja i djelovanja Ivana Pavla II. bio je živi, konkretni čovjek. Ivan Pavao II. bio je gorljivi branitelj čovjeka, njegova ljudskog dostojanstva, slobode i prava svakoga čovjeka. Ovo je jedna od temeljnih i dominantnih ideja njegova naučavanja, što je pomoglo mnogima otkriti etički smisao života. U korjenu toga zauzimanja za čovjeka stoji jasna vizija dostojanstva svake ljudske osobe ”jedinstvene i neponovljive”, kako je naglašavao. Svaki napad na čovjeka je napad na samoga Boga, našega Stvoritelja. Ljudska prava je branio i promicao kao prava koja je Bog usadio u ljudsku narav. Bio je neumoran u obrani nepovrjedivosti ljudskoga života, od trenutka začeća do prirodnoga završetka, smrti. Ljudsko stvorenje nalazi smisao svoga života iznad samoga sebe; nalazi ga u Bogu, koji je u Kristu postao čovjekom.
3 . Čovjek molitve
Ivana Pavla II. ne može se razumjeti bez njegove duhovnosti, bez njegova intenzivna odnosa s Bogom u molitvi. Njegova duhovnost je duboko kristocentrična i marijanska. Njegova sigurnost, vladanje sobom u svim okolnostima i prilikama, vedrina duha proizlazile su iz duboke osobne molitve. Njegovi suradnici svakodnevno su mogli vidjeti kako je intenzivno molio. Povezanost s Bogom, molitva, bila je disanje njegove duše i ponizno slušanje Božjega glasa. Tijekom dana, kada je prelazio s jednoga na drugi posao, to je redovito bilo popraćeno molitvom.
Važne odluke nije nikada donosio brzo, na prvu. Redovito je to činio u molitvi. Dugo bi u molitvi razmišljao i pred Bogom odlučivao. Tražio je mišljenje drugih, savjetovao se, ali bi molio. Za velikih odluka to bi potrajalo i više dana. Rekao bi suradnicima, moramo još moliti, da nam Bog pomogne! U donošenju odluka na prvome mjestu bilo je pitanje je li to ispravno pred Bogom, je li to u istini, pravdi i poštenju, a ne je li to popularno ili ne.
Snažna točka njegove duhovnosti bila je odanost i pobožnost prema Blaženoj Djevici Mariji, što ju je primio od svoje majke, prerano preminule. Na putu duhovnoga sazrijevanja tu je pobožnost produbljivao i razvijao u pratnji svoga oca. Ovdje svakako valja naglasiti utjecaj na mladoga Karola Wojtylu, marijansku duhovnost sv. Ljudevita Marije Grignona de Monfort. Ivan Pavao II. se stavio pod zaštitu BDM. Njegovo životno geslo bilo je “Totus tuus” (“Sav Tvoj”). To je stavio i na svoj papinski grb.
Ivan Pavao II. zadivio je svijet ne samo onim što je učinio, za vrijeme svoga dugog pontifikata nego još više ljubavlju koja ga pokretala i željom da pomogne svima u traženju Boga i da poveća poštivanje ljudskih prava u svijetu, bratstva i solidarnosti među ljudima. Bio je veliki Božji dar za Crkvu, ali i za cijeli svijet.
Hrvatski je narod na poseban način zahvalan papi Wojtyli koji je mnogo učinio za njegovu afirmaciju i za međunarodno priznanje Hrvatske kada se ona po patnjama i krvi samoobrane oslobađala od dotadašnje podčinjenosti i ratnih nevolja. Svoje razmišljanje o ovome Božjem čovjeku zaključujemo njegovim riječima izrečenim 1999. godine u koncelebraciji s hrvatskim biskupima u njegovoj privatnoj kapeli u Vatikanu: “Molimo, draga braćo, za hrvatsku zemlju, da vjera u Krista bude upisana u njezinu povijest i u novim tisućljećima kao što je bila upisana i u prva dva, te da i ubuduće rađa plodovima svetosti i ljubavi. Molimo istodobno i za sav svijet, da svoja vrata otvori Spasitelju.”[10]
Sveti Ivane Pavle, moli za nas.
[1] Jure Bogdan, Propovijed na Dan kapelanije, Sv. Ivan Pavao II., MORH, 22. listopada 2023., 9.00 sati.
[2] Vidi Serie dei Sommi Pontefici Romani, Annuario Pontificio 2023.
[3] San Pietro di Bethsaida in Galilea, Principe degli Apostoli, che ricevette da Gesù Cristo la suprema Pontificia Potestà da trasmettersi ai suoi Successori; risiedette prima in Antiochia, quindi, a quanto riferisce il Cronografo dell'anno 354, per anni 25 in Roma, dove incontrò il martirio nell'anno 64 o 67 dell'era volgare.
[4] B. Pio IX, di Senigallia, Giovanni Maria Mastai Feretti, 16,21. VI. 1846.-7. II. 1878. (fu beatificato 3. IX. 2000).
[5] Vidi L’Osservatore Romano 16. listopada 2023.
[6] Homilija Ivana Pavla II., na početku pontifikata, nedjelja, 22. listopada 1978.
[7] Homilija Ivana Pavla II., na početku pontifikata, nedjelja, 22. listopada 1978.
[8] Gaudium et spes 16.
[9] Vidi Insegnamenti I 1986, str. 1379.
[10] Papine riječi na početku misnoga slavlja s hrvatskim biskupima u papinskoj privatnoj kapeli prigodom pohoda ad limina apostolorum, Vatikan, 13. ožujka 1999., u Božidar Nagy (priredio i uredio), Papa Ivan Pavao II. govori Hrvatima, Pozdravi, govori i poruke 1978.-2005., Zagreb, 2011., str. 389.
Vojni ordinarijat u RH (01) 46706 60 (59) 46706 62 vojni.ordinarijat@morh.hr
Deklaracija Dikasterija za nauk vjere "Dignitas infinita o ljudskom dostojanstvu" objavljena na svetkovinu Blagovijesti - Navještenja Gospodinova 8. travnja 2024. u Vatikanu.
Ksaverska cesta 12
HR - 10 000 ZAGREB
Izdvojeno
Duh Gospodnji na meni je - Mihael (24. 01. 2025.)
Isus učini prvo znamenje u Kani Galilejskoj - Mihael (17. 01. 2025.)
Krštenje Gospodinovo - Mihael (10. 01. 2025.)
Druga nedjelja po Božiću i Bogojavljenje - Mihael (03. 01. 2025.)
Četvrta nedjelja došašća i Božić - Mihael (19. 12. 2024.)
Što nam je činiti? - Mihael (13. 12. 2024.)
Druga nedjelja došašća - Mihael (06. 12. 2024.)
Približuje se vaše otkupljenje (29. 11. 2024.)
Ti kažeš: ja jesam kralj - Mihael (22. 11. 2024.)
Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje - Mihael (08. 11. 2024.)
XXX. i XXXI. nedjelja kroz godinu, Svi sveti - Mihael (25. 10. 2024.)
Sin Čovječji došao je da život svoj dade kao otkupninu za mnoge - Mihael (18. 10. 2024.)
Što imaš, prodaj i idi za mnom! - Mihael (14. 10. 2024.)
Što Bog združi, čovjek neka ne rastavlja! - Mihael (03. 10. 2024.)
Tko nije protiv nas, za nas je - Mihael (27. 09. 2024.)
Tko želi biti prvi, neka bude svima poslužitelj - Mihael (20. 09. 2024.)
Ti si Pomazanik-Krist! ... - Mihael (12. 09. 2024.)
Napustili ste zapovijed Božju, a držite se predaje ljudske - Mihael (29. 08. 2024.)
Kome da idemo? - Mihael (22. 08. 2024.)
Uznesenje BDM - Velika Gospa - Mihael (18. 08. 2024.)
Poče ih slati - Mihael (12. 07. 2024.)
Nije prorok bez časti doli u svom zavičaju - Mihael (05. 07. 2024.)
Djevojko! Zapovijedam ti, ustani! - Mihael (01. 07. 2024.)
Tko li je ovaj da mu se i vjetar i more pokoravaju? - Mihael (26. 06. 2024.)
X. i XI. nedjelja kroz godinu - Mihael (07. 06. 2024.)
Duh istine upućivat će vas u svu istinu – Mihael (17. 05. 2024.)
Neka i oni budu jedno kao i mi! - Mihael (09. 05. 2024.)
Peta i šesta vazmena nedjelja - Mihael (26. 04. 2024.)
Pastir dobri život svoj polaže za ovce - Mihael (19. 04. 2024.)
Nakon osam dana dođe Isus - Mihael (11. 04. 2024.)
Deklaracija “Dignitas infinita” o ljudskom dostojanstvu (08. 04. 2024.)
Nakon osam dana dođe Isus - Mihael (05. 04. 2024.)
Nedjelja Muke Gospodnje - Cvjetnica - Mihael (22. 03. 2024.)
Ako pšenično zrno, pavši na zemlju, umre, donosi obilat rod - Mihael (14. 03. 2024.)
Bog je poslao Sina na svijet da se svijet spasi po njemu - Mihael (07. 03. 2024.)
Ovo je Sin moj ljubljeni - Mihael (26. 02. 2024.)
Iskušavao ga Sotona, a anđeli mu služahu. - Mihael (16. 02. 2024.)
Četvrta nedjelja došašća, Božić - Mihael (22. 12. 2023.)
Među vama stoji koga vi ne poznate - Mihael (15. 12. 2023.)
Poravnite staze Gospodnje - Mihael (08. 12. 2023.)
Bdijte jer ne znate kad će se domaćin vratiti - Mihael (30. 11. 2023.)
Sjest će na prijestolje slave svoje i razlučiti jedne od drugih - Mihael (24. 11. 2023.)
U malome si bio vjeran, uđi u radost gospodara svoga! - Mihael (17. 11. 2023.)
Podajte caru carevo, a Bogu Božje - Mihael (20. 10. 2023.)
Koga god nađete, pozovite na svadbu - Mihael (13. 10. 2023.)
Vinograd će iznajmiti drugim vinogradarima - Mihael (06. 10. 2023.)
Zar je oko tvoje zlo što sam ja dobar? - Mihael (23. 09. 2023.)
Opraštaj, kažem ti, ne do sedam puta, nego do sedamdeset puta sedam! - Mihael (14. 09. 2023.)
Ako te posluša, stekao si brata - Mihael (08. 09. 2023.)
Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe - Mihael (01. 09. 2023.)
Ti si Petar-Stijena. Tebi ću dati ključeve Kraljevstva nebeskoga - Mihael (29. 08. 2023.)
O ženo, velika je tvoja vjera! - Mihael (20. 08. 2023.)
19. nedjelja kroz godinu - Velika Gospa - Mihael (12. 08. 2023.)
XIV. - XVIII. nedjelja kroz godinu - Mihael (07. 07. 2023.)
Tko ne uzme križa, nije mene dostojan - Mihael (30. 06. 2023.)
Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo! - Mihael (23. 06. 2023.)
Dozva dvanaestoricu svojih učenika i posla ih - Mihael (16. 06. 2023.)
Duhovi - Presveto Trojstvo - Mihael (28. 05. 2023.)
Prepoznaše ga u lomljenju kruha - Mihael (21. 04. 2023.)
Nakon osam dana dođe Isus - Mihael (14. 04. 2023.)
Vazmeno trodnevlje - Mihael (06. 04. 2023.)
Blagoslovljen Onaj koji dolazi u ime Gospodnje - Mihael (31. 03. 2023.)
Ja sam uskrsnuće i život - Mihael (24. 03. 2023.)
Ode, umije se pa se vrati gledajući - Mihael (17. 03. 2023.)
Izvor vode koja struji u život vječni - Mihael (10. 03. 2023.)
Lice mu zasja kao sunce - Mihael (03. 03. 2023.)
Isus posti četrdeset dana i đavao ga iskušava - Mihael (24. 02. 2023.)
Ljubite neprijatelje! - Mihael (17. 02. 2023.)
Rečeno je starima … a ja vam kažem - Mihael (10. 02. 2023.)
Vi ste svjetlost svijeta - Mihael (02. 02. 2023.)
Blago siromasima duhom! - Mihael (26. 01. 2023.)
Isus će se roditi od Marije, zaručene za Josipa, sina Davidova - Mihael (16. 12. 2022.)
Bdijte da budete pripravni! - Mihael (25. 11. 2022.)
Gospodine, sjeti me se kada dođeš u kraljevstvo svoje! - Mihael (17. 11. 2022.)
XXXII. i XXXIII. nedjelja kroz godinu - Mihael (04. 11. 2022.)
Svi sveti, Dušni dan - Mihael (21. 10. 2022.)
Bog će obraniti svoje izabrane koji vape k njemu - Mihael (14. 10. 2022.)
Ne nađe se nijedan koji bi se vratio i podao slavu Bogu, osim ovoga tuđinca - Mihael (06. 10. 2022.)
Sveti arkanđeli Mihael, Gabriel i Rafael - Mihael (29. 09. 2022.)
Ne možete služiti Bogu i bogatstvu - Mihael (15. 09. 2022.)
Na nebu će biti radost zbog jednog obraćena grešnika - Mihael (09. 09. 2022.)
Tko se ne odrekne svega što posjeduje, ne može biti moj učenik - Mihael (02. 09. 2022.)
Koji se uzvisuje, bit će ponižen, a koji se ponizuje, bit će uzvišen - Mihael (26. 08. 2022.)
Doći će s istoka i zapada i sjesti za stol u kraljevstvu Božjem - Mihael (19. 08. 2022.)
20. nedjelja kroz godinu i Velika Gospa - Mihael (12. 08. 2022.)
Srpanj, XIV. - XVIII. nedjelja kroz godinu - Mihael (01. 07. 2022.)
Za tobom ću kamo god ti pošao - Mihael (24. 06. 2022.)
Ti si Krist - Pomazanik Božji! - Mihael (17. 06. 2022.)
Presveto Trojstvo i Tijelovo - Mihael (10. 06. 2022.)
Sedma vazmena nedjelja i Duhovi-Pedesetnica - Mihael (27. 05. 2022.)
Četvrta i peta vazmena nedjelja – Mihael (05. 05. 2022.)
Isus istupi, uzme kruh i dade im, a tako i ribu – Mihael (29. 04. 2022.)
Nakon osam dana dođe Isus - Mihael (22. 04. 2022.)
Tko je od vas bez grijeha, neka prvi na nju baci kamen - Mihael (31. 03. 2022.)
Ovaj tvoj brat bijaše mrtav i oživje - Mihael (25. 03. 2022.)
Blagovijest - Mihael (18. 03. 2022.)
Dok se molio, izgled mu se lica izmijeni - Mihael (11. 03. 2022.)
Osma nedjelja kroz godinu i Pepelnica - Mihael (25. 02. 2022.)
Budite milosrdni kao što je milosrdan Otac vaš - Mihael (18. 02. 2022.)
Blago vama, siromasi! Jao vama, bogataši! - Mihael (11. 02. 2022.)
Arhiva vijesti
Linkovi
broj 3.(98) - 2024.
broj 2. (97) - 2024.
br. 1.(96) - 2024.
broj 3.(95) - 2023.
broj 2.(94) - 2023.
broj 1.(93) - 2023.