![]() | ![]() |
U petak, 26. srpnja 2019. u kasnim poslijepodnevnim satima pripadnici kadetske bojne ''Predrag Matanović'' Centra vojnih škola ''Petar Zrinski'' Hrvatskog vojnog učilišta ''Dr. Franjo Tuđman“ – 31 kadet i 6 djelatnika, predvođenih časnikčkim namjesnikom Željkom Vuksanovićem– posjetili su pod stručnim vodstvom don Marka Trogrlića, kapelana pri PU Splitsko-dalmatinskoj, i razgledali povijesno središte Grada Splita te sudjelovali na sv. misi zadušnici za poginulog hrvatskog vojnika Josipa Briškog.
Posjet i razgledavanje obuhvatili su, počevši od mletačkih obrambenih Priulijevih i Cornarovih zidina, ostataka nekadašnjeg benediktinskog samostana sv. Eufemije, utemeljenog 1069. i sagrađenog tik uz zidine Dioklecijanove palače sa kapelom blaženoga Arnira, splitskog nadbiskupa iz XII. stoljeća u kojoj se nalazi oltar s reljefom Jurja Dalmatinca iz 1444. godine, te Meštrovićevim spomenikom Grguru Ninskom, sve najvažnije spomenike splitske povijesne gradske jezgre: Zidine Dioklecijanove palače, njezina istočna vrata – „zlatna“, „srebrna“ i „brončana“ – vrata, njezino srce – Peristil sa splitskom stolnom Crkvom, zatim splitsku Pjacu – Narodni Trg s pogledom na znamenitu kapelu Gospe od zvonika (građenu kroz više razdoblja, od 6. do 11. stoljeća) i gradsku uru, nadalje, 'Voćni trg' sa spomenikom ocu hrvatske književnosti Marku Maruliću, mletačku kulu i palaču 'Milesi... Posjet je završio na splitskoj Rivi, na mjestu s kojega se pogledom obuhvaćaju južne zidine palače, ali se on stere i na splitsku luku i na otoke te Sustipan sa njegovom crkvom sv. Stjepana 'pod borovima' i ostatke istoimenog nekadašnjeg muškog benediktinskog samostana koji se u povijesnim izvorima spominje prvi put oko 1020. godine a u kojemu je 1078. godine svoje utočište i posljednje počivalište pronašao hrvatski vojvoda Stjepan († 1090./91.) nećak hrvatskog kralja Petra Krešimira IV., odrekavši se prava na hrvatsko prijestolje u korist Zvonimira, kasnijeg hrvatskog kralja okrunjenog 1075. u Solinu u krunidbenoj bazilici sv. Petra i Mojsija od papina poslanika Gebizona.
Vodstvo i razgledavanje bili su ispunjeni pitanjima kadeta o odnosu Splita i Klisa, strateškom i povijesnom značenju Klisa i kliške tvrđave, o osmanskim napadima i ugrozi Splita i srednje Dalmacije, fortifikacijskim i drugim osobinama zidina Dioklecijanove palače te kasnije izgrađenih mletačkih bedema, razvoju Splita tijekom 18., 19. i 20. stoljeća. Po završetku razgledavanja, a nakon zajedničkoga fotografiranja, uslijedila je u 20:00 sati sv. misa u crkvi sv. Frane na obali koju je don Marko prikazao za dušu Josipa Briškog, poginulog hrvatskog vojnika u Afganistanu, u koncelebraciji s tamošnjim ocima franjevcima - konventualcima fra Damjanom Glavašem i fra Bernardinom Filinićem. Sv. misi su, uz vjernika ove splitske župe, nazočili svi pripadnici kadetske bojne koje je o. fra Damjan Glavaš na početku Euharistijskog slavlja najsrdačnije pozdravio u ime svećenika - suslavitelja, svih nazočnih vjernika te ostalih članova samostanske obitelji sv. Frane na obali u Splitu, poželjevši im toplu dobrodošlicu u ovaj „malipaneton hrvatskog naroda“ u kojem počivaju kosti oca hrvatske književnost Marka Marulića, splitskog kroničara Tome Arhiđakona, Ivana Lukačića poznatog hrvatskog skladatelja i zborovođe splitske katedrale te hrvatskog političara dr. Ante Trumbića, kao i uspješan i plodan nastavak njihove zahtjevne izobraze – na korist njih samih ali i Hrvatske nam Domovine kojoj su se odlučili kao vojnici služiti, ohrabrivši ih na tom njihovu putu i zahvalivši im na tom njihovu izboru. Ovaj kulturno-povijesni i duhovni susret završio je oko 21:00 sat.
Vojni ordinarijat u RH
Ksaverska cesta 12
HR - 10 000 ZAGREB
(01) 46706 60 (59)
46706 62
vojni.ordinarijat@morh.hr
Deklaracija Dikasterija za nauk vjere "Dignitas infinita o ljudskom dostojanstvu" objavljena na svetkovinu Blagovijesti - Navještenja Gospodinova 8. travnja 2024. u Vatikanu.
broj 3.(98) - 2024.
broj 2. (97) - 2024.
br. 1.(96) - 2024.
broj 3.(95) - 2023.
broj 2.(94) - 2023.
broj 1.(93) - 2023.