![]() | ![]() |
U Iloku je od 5.- 8. travnja održan redoviti proljetni susret svećenika koji se nalaze na službi u Vojnom ordinarijatu u Republici Hrvatskoj. Na susretu su, okupljeni na grobu svog nebeskog zaštitnika sv. Ivana Kapistrana, u zajedništvu s vojnim ordinarijem mons. Jurjem Jezerincem, sudjelovali vojni i policijski kapelani iz svih krajeva Hrvatske. Program je obuhvaćao radni susret u Iloku, te posjet Šarengradu, Vukovaru i Vinkovcima. Karakter proljetnog susreta svećenika je radni ali i bratski, kako bi u zajedništvu sa svojim biskupom proslavili Uskrs, izmjenjivali iskustva, te se napojili na uskrsnom izvoru za daljnji pastoralni rad.
Susret je započeo na uskrsni ponedjeljak okupljanjem u Iloku i svetom misom u crkvi sv. Ivana Kapistrana koju je predvodio vojni ordinarij mons. Juraj Jezerinac.
U utorak je predavanje o temi “Pastoralno vijeće u biskupiji i župi, pravno-pastoralni vid” održao dr. Nikola Škalabrin, umirovljeni profesor Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu. Dr. Škalabrin u predavanju je naglasio kako je uključivanje laika u pastoral Crkve novost II. vatikanskog sabora. Laici koji sudjeluju u radu biskupija i župa organiziraju se u nova pastoralna vijeća. Kapelani su navedenu temu obradili radom u grupama te su u zajedništvu s vojnim ordinarijem na plenarnoj sjednici iznijeli svoja razmišljanja i prijedloge.
Istoga dana vojni i policijski kapelani obišli su Muzej grada Iloka i upoznali se s bogatom poviješću toga dijela Hrvatske. Posjetili su i franjevački samostan te crkvu sv. Ivana Kapistrana gdje ih je pozdravio gvardijan o. Oktavijan Nekić. Posjetili su biblioteku, vidikovac te posljednje počivalište sv. Ivana Kapistrana kojeg je 1986. godine papa Ivan Pavao II. proglasio nebeskim zaštitnikom vojnih kapelana. Večernju svetu misu u crkvi sv. Ivana Kapistrana predvodio je vojni ordinarij mons. Juraj Jezerinac u koncelabraciji s vojnim i policijskim kapelanima.
U srijedu je uslijedio posjet Šarengradu i zajednici liječenih ovisnika “Cenacolo”. Sa životom u zajednici kapelane je upoznao duhovnik o. Jurić, a svoja svjedočanstva iznijeli su Šćepo i Dario. Obišli su i gospodarstvo koje su podigli i za koje brinu sami članovi zajednice. Nakon toga posjetili su Vukovar, memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, vodotoranj, crkvu sv. Filipa i Jakova i muzej u podrumu vukovarske bolnice.
U popodnevnim satima, po povratku u Ilok održan je sastanak na kojem su kapelani upoznati sa pripremama za 18. hodočašće Hrvatske vojske i policije u Lourdes te su preuzeli zaduženja za provedbu hodočašća.
Posljednjeg dana susreta kapelani su se iz Iloka i Srijema uputili prema Vukovaru. Predvođeni vojnim ordinarijem obišli su Spomen-dom Ovčara te mjesto masovne grobnice na Ovčari. Vojni ordinarij i kapelani molitvom i paljenjem svijeće odali su počast svim ranjenicima i osoblju vukovarske bolnice koji su ovdje mučki ubijeni. Brigadir Petar Čavar opisao je događaje koji su obilježili 1991. godinu, način na koji su ranjenici i bolničko osoblje pogubljeni, svjedočanstva pomoću kojih je otkrivena istina o Ovčari te ekshumaciju koja je vršena do 1996. godine. Uslijedio je posjet Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata. Kod središnjeg Spomen-križa vojni ordinarij je, pred postrojenim počasnim vodom Hrvatske vojske, položio vijenac i zapalio svijeću u počast svim poginulima u Domovinskom ratu.
Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata nastalo je nakon ekshumacije posmrtnih ostataka iz masovne grobnice na vukovarskom groblju. Ekshumacija je provedena između travnja i srpnja 1998. godine nakon mirne reintegracije hrvatskog podunavlja. Tada je identificirana većina posmrtnih ostataka od ukupno 938 tijela vukovarskih branitelja i civila ubijenih u obrani Vukovara pa je to najveća masovna grobnica u Hrvatskoj. Između 100 i 120 osoba do danas još nije identificirano. Groblje je podijeljeno u aleje branitelja i aleje civilnih žrtava rata, te polje bijelih križeva. Središnje mjesto zauzima spomen-križ za sve žrtve Domovinskog rata koji je otkriven 5. kolovoza 2000. godine.
Nakon posjeta Memorijalnom groblju kapelani su se uputili preko Vukovara prema završnoj etapi svoga proljetnog susreta – gradu Vinkovcima i tamošnjoj vojnoj kapelaniji sv. Ivana Kapistrana i Kraljice sv. Krunice. Ova kapelanija nalazi se u vinkovačkoj vojarni “Bosut”. Domaćin susreta bio je brigadni general Mladen Mikolčević, zapovjednik gardijske oklopno-mehanizirane brigade. Vojni ordinarij i kapelani upoznati su s djelovanjem GOMBR-e.
Svetu misu u kapeli sv. Ivana Kapistrana i Kraljice sv. Krunice predvodio je vojni ordinarij u koncelebraciji sa vojnim i policijskim kapelanima. Dobrodošlicu nazočnima zaželio je domaći vojni kapelan o. Alojz Kovaček te svima čestitao Uskrs. Vojni ordinarij u propovijedi je naglasio da u misnim molitvama spominjemo i branitelje koji su dali svoje živote za Domovinu. Zahvaljujemo im. Isti ti branitelji žive! Jer ako Krist nije uskrsnuo uzaludna je vjera naša!
Na završetku susreta vojni ordinarij zahvalio je kapelanima za sudjelovanje na proljetnom susretu te ponovio svoje divljenje i zahvalu što su se opredijelili za poziv vojnih i policijskih dušobrižnika koje je posebnije i teže od rada na župi. Izrazio je posebnu zahvalu generalu Mikolčeviću te domaćinima proljetnog susreta o. Anti Mihaljeviću i o. Alojzu Kovačeku. General Mikolčević je darovao vojnom ordinariju kaput slavonske narodne nošnje. Proljetni susret vojnih i policijskih kapelana završen je pod okriljem zaštitnika kapelana sv. Ivana Kapistrana u istoimenoj vojnoj kapelaniji.
Vojni ordinarijat u RH
Ksaverska cesta 12
HR - 10 000 ZAGREB
(01) 46706 60 (59)
46706 62
vojni.ordinarijat@morh.hr
Deklaracija Dikasterija za nauk vjere "Dignitas infinita o ljudskom dostojanstvu" objavljena na svetkovinu Blagovijesti - Navještenja Gospodinova 8. travnja 2024. u Vatikanu.
broj 3.(98) - 2024.
broj 2. (97) - 2024.
br. 1.(96) - 2024.
broj 3.(95) - 2023.
broj 2.(94) - 2023.
broj 1.(93) - 2023.