![]() | ![]() |
U ponedjeljak, 19. ožujka 2018., u kapelici Vojnog ordinarijata proslavljena je svetkovina sv. Josipa. Koncelebrirano misno slavlje predvodio je msgr. Jure Bogdan, vojni ordinarij u RH. Koncelebrirao je msgr. Juraj Jezerinac, umirovljeni vojni biskup, a đakonirao don Branko Čagelj, đakon Vojnog ordinarijata. Na misi su bili djelatnici Vojnog ordinarijata.
Prilikom svetkovine svetog Josipa, biskup Bogdan uputio je prigodnu homiliju. Tumačeći evanđeoska čitanja, zadržao se na dijelu u kojem se govori o Josipovoj pravednosti. Zahvaljujući Josipovom osjećaju za pravednost, povjerena mu je dužnost brige i zaštite Marije i Isusa kojima je bio stalno na raspolaganju. Iako ni jedna njegova riječ nije zapisana, ostala su zapisana njegova djela zaštite obitelji koja mu je bila povjerena. Bio je posebno pažljiv i poslušan anđelima, koji su odigrali ključnu ulogu u njegovu životu. Brinuo se da Božji Sin i Blažena Djevica Marija izmaknu svim opasnostima koje su im prijetile. Živio je toliko skromno i samozatajno da nitko od njegovih suvremenika, osim onih kojima je Bog to objavio, nije znao kakvo mu je blago povjereno.
Msgr. Bogdan istaknuo je kako je sudbina sv. Josipa kroz dugu povijest Crkve slična njegovom životu i djelovanju. Njegova zvijezda polagano i tiho s distance biva sve sjajnija, a njeno svjetlo biva sve jače. Njegov lik uvijek je suvremen i aktualan. Služi kao nadahnuće današnjim očevima, mladićima, djevojkama i majkama. Svi oni imaju što naučiti u školi sv. Josipa.
Biskup se dalje u propovjedi osvrnuo na tri važne značajke sv. Josipa:
Kao prvo, naglasio je da je Josip bio radnik koji se trudio i mučio kako bi prehranio Isusa i Mariju. Njegov rad bio je blagoslovljen, jer ga je Josip pretvorio u molitvu i žrtvu koja je Svevišnjemu omilila. Biskup se u propovijedi zapitao: »Kako mi gledamo na svoj rad i zaposlenje? (...) Je li nam životni poziv i rad na posvećenje ili na pokletstvo? Mogu li djeca, promatrajući lik i život svoga oca lakše zamisliti nebeskog Oca? Mogu li zavoljeti taj lik kojeg u svojim molitvama toliko spominju?«
Biskup je istaknuo da je Josip bio i uzoran muž. Posredstvom anđela, prihvatio je sve što mu je Gospodin rekao, sve što je bila Božja volja za njega i njegov život. Iako mu je pravednost više puta stavljena na kušnju, Josip se pokazao čovjekom velike vjere. Zahvaljujući sv. Josipu i činjenici što ju je prihvatio kao svoju ženu, Marija je u više navrata bila pošteđena brojnih neugodnosti. Suvremeni supruzi trebali bi se ugledati na Svetu obitelj kako bi ojačali u ljubavi i poštovanju.
Kao treću Josipovu vrlinu, biskup je naglasio kako je sv. Josip bio uzoran i predan otac, unatoč tome što nije bio Isusov biološki otac. Sv. Josip imao je čast s nebeskim Ocem dijeliti isti naslov. Sve što je Josip radio, radio je radi svoje obitelji i Isusa. Svaki bi se otac trebao ugledati u sv. Josipa i u svojoj djeci gledati Isusa za kojeg živi i radi. »Sve što učiniste jednome od ove moje najmanje braće meni učiniste« (Mt 25, 45).
U propovijedi je biskup nabrojio neke naslove koje je Crkva dala svetom Josipu:
»Bl. papa Pio IX. proglasio je sv. Josipa 8. prosinca 1870. zaštitnikom sveopće Crkve. U svojoj enciklici Divini Redemptoris (19. ožujka 1937.) Pio XI. preporučuje sv. Josipa kao model i zaštitnika radnika pred komunizmom. Pio XII. 1. svibnja 1955. ustanovljuje blagdan sv. Josipa Radnika. Papa Ivan XXIII. stavio je II. vatikanski koncil pod nebesku zaštitu sv. Josipa. Papa Franjo 1. svibnja 2013. donio je odredbu da se u II., III. i IV. euharistijskoj molitvi rimskog misala obvezno spomene ime sv. Josipa«.
Biskup je nadalje kazao kako je, na poticaj zagrebačkog biskupa Martina Borkovića, Hrvatski sabor 9. i 10. lipnja 1687. godine jednoglasnom odlukom proglasio sv. Josipa zaštitnikom Hrvatskog kraljevstva. Također je izdvojio neke naslove kojima je sv. Josip nazivan kao ''čisti i vjerni zaručnik BDM, čuvar i otac Božjega Sina, glavar sv. Obitelji, pravednik, najmoćniji zaštitnik umirućih, itd.''
Na kraju propovijedi, biskup Bogdan rekao je kako je sv. Josip primjer čovjeka žive vjere, čiji je život u potpunosti bio usmjeren prema Bogu. Propovjednik je zaključio homiliju molitvom sv. Josipu, zamolivši ga »da bdije nad nama, našim obiteljima, nad Vojnim ordinarijatom, nad sveopćom Crkvom i nad hrvatskom domovinom«.
Vojni ordinarijat u RH
Ksaverska cesta 12
HR - 10 000 ZAGREB
(01) 46706 60 (59)
46706 62
vojni.ordinarijat@morh.hr
Deklaracija Dikasterija za nauk vjere "Dignitas infinita o ljudskom dostojanstvu" objavljena na svetkovinu Blagovijesti - Navještenja Gospodinova 8. travnja 2024. u Vatikanu.
broj 3.(98) - 2024.
broj 2. (97) - 2024.
br. 1.(96) - 2024.
broj 3.(95) - 2023.
broj 2.(94) - 2023.
broj 1.(93) - 2023.